Země, které už nevydávají víza

Diplomatické deníky 1993-2000

Hynek Kmoníček

i Připravujeme

Nebývale otevřené vzpomínky diplomata Hynka Kmoníčka

Hynek Kmoníček, legenda české diplomacie, dává poprvé nahlédnout za kulisy diplomacie poté, co naši zemi reprezentoval jako velvyslanec zatím v 17 zemích. Jeho Diplomatické deníky shrnují období do roku 2000 tak, aby neporušily lhůtu asi 20 let, kdy se informace již stávají historii. Není to proto ani cestopis, ani odborná publikace, ani příběhy slavných, ani kniha poezie – a přesto tohle všechno v knize najdete ve zcela ojedinělém a svébytném žánru, který je pro autora typický.

Deníkové záznamy pokrývají více než třicítku zemí a spojuje je autorova vnitřní cesta hledání, jak vlastně vznikal, vypadá a funguje dnešní svět kolem nás, ve kterém je Evropa stále menší a historičtější součástí „století Asie“, s tikající populační bombou Afriky za zády. Autorova možnost navštěvovat a vyjednávat na mnohých místech planety, která na konci 20. století spoluvytvářela náš dnešní svět, vám dává ojedinělou příležitost pochopit, před čím vlastně zavíráme oči.

Navštívíte s ním mj. Nigérii, která se teď stává třetí nejlidnatější zemí na světě, kmenová území Pákistánu ještě v době, než se jméno místního podnikatele bin Ládina stalo obecně známým pojmem, Egypt, Etiopii, Zimbabwe, Mongolsko nebo Mali tak, jak je turista nikdy nemůže poznat. Projdete si nostalgií ostrovů Indického oceánu i tragédiemi asijského konfuciánského komunismu. Na cestách potkáte nejednoho státníka či diktátora tak, jak jste o nich nikdy dříve neuvažovali. Nechybí ani zvláštní osamělý muž – Jásir Arafát.

Dr. Hynek Kmoníček (nar. 1962) byl českým velvyslancem mj. v USA, OSN, Austrálii, Indii, ale také třeba v Nepálu, na Jamajce, Antigui a Barbudě, Maledivách či na souostroví Tonga. V současnosti je českým velvyslancem ve Vietnamu a žije mezi Hanojí, Prahou a New Yorkem.

Číst více
399 Kč Doporučená cena
Nedostupné

Detailní informace

Žánr politika
Počet stran 240
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 15.08.2024
Formát 145x205 mm
Jazyk čeština
EAN 9788074481345
Věk od 15
Typ Kniha
Vazba brožovaná lepená

O autorovi

Hynek Kmoníček Hynek Kmoníček

Hynek Kmoníček


Dr. Hynek Kmoníček je jedním z nejdéle sloužících českých diplomatů po roce 1989. Od roku 1995 působí na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Prošel všemi diplomatickými funkcemi, od referenta pro Jemen až po ředitele Afriky, Blízkého východu či vrchního ředitele pro oblasti Asie, Afriky a Ameriky. Byl dvakrát náměstkem ministra (1999–2001 a 2009–2010) a také ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky (2013–2017) na Pražském hradě. V zahraničí postupně působil jako český velvyslanec mj. v OSN, Indii, Austrálii, Nepálu, Bangladéši, na Novém Zélandě, Srí Lance, Jamajce, Antigui a Barbudě, v Království Tonga, na Vanuatu, Fidži či Maledivách. V letech 2017–2022 působil jako český velvyslanec ve Spojených státech amerických. V současnosti je českým velvyslancem ve Vietnamské socialistické republice.

Zobrazit profil autora